Ruski predsednik Vladimir Putin je vse sile usmeril v tri bistvena območja v Ukrajini, vendar za ta prizadevanja Rusija plačuje visoko ceno. Po ocenah ukrajinskega generalštaba Rusi dnevno izgubijo več kot tisoč vojakov.
BESNI PUTIN VSE KARTE STAVIL NA TRI CILJE V UKRAJINI: Rusi za to plačujejo visoko ceno
Svet
Ruski nočni napadi z droni in raketami na Ukrajino so dosegli rekordno raven, hkrati pa ruska vojska na bojišču poroča o ozemeljskih pridobitvah. Po podatkih ukrajinske analitične skupine DeepState so ruske sile prejšnji mesec zavzele 556 kvadratnih kilometrov ozemlja, kar je največ v enem mesecu letos – to območje je približno tako veliko kot ameriški Chicago. Rusija skuša s tem prerezati oskrbovalne poti ukrajinskim silam na vzhodu in ustvariti tamponsko cono vzdolž severne ukrajinske meje.
Napredovanje je sicer počasno. Po trenutnem tempu bi Rusija za osvojitev celotne Ukrajine potrebovala več kot 70 let, poroča BBC.
Večina ruskih napadov je trenutno usmerjena v regijo Sumy na severovzhodu, ki meji na Rusijo, v mesta Pokrovsk in Konstantinivka na vzhodu ter v območje zahodno od Pokrovska. V regiji Sumy so se ruske enote prebile okoli 10 do 12 kilometrov globoko, a jih je tam ustavil močan ukrajinski odpor. Putin trdi, da želi s tem ustvariti območje varnostnega pasu za zaščito ruskega ozemlja, potem ko so ukrajinske sile lani začasno zavzele del ruske regije Kursk. Rusija jih je nato izgnala, ob pomoči severnokorejskih vojakov in streliva.
Po tem so ruske sile prečkale mejo in vstopile v Ukrajino, a so se kmalu ujele v dolgotrajne boje za majhne obmejne vasi, kjer razmere še vedno ostajajo negotove. Napredovanje je omejeno, saj brez večjih okrepitev ruske sile težko prodrejo globlje. Tudi v regiji Harkiv je Rusija prečkala mejo in prejšnji teden trdila, da je zavzela obmejno vas, a brez večjih naložb napredovanje ni verjetno.
Ukrajinski poročnik iz 155. brigade, nameščene v bližini Pokrovska, pravi, da Rusi le redko izvajajo množične napade, saj bi vsak večji premik vojaških enot hitro zaznali in uničili ukrajinski droni. Namesto tega se zanašajo na manjše pehotne enote, ki neprenehoma napadajo ukrajinske položaje – včasih na motociklih, večinoma pa peš. Ta pristop, imenovan "plazeča ofenziva", ima za cilj izčrpati ukrajinske vire, dokler ruski valovi vojakov ne izrinejo Ukrajince z njihovih položajev. A cena je visoka – po ocenah Kijeva Rusi vsak dan izgubijo več kot tisoč vojakov, česar BBC sicer ni mogel neodvisno potrditi.
Ruski cilj na vzhodu je obkrožiti ukrajinske sile v območju Pokrovska in Konstantinivke ter jih prisiliti k umiku. Trenutno skušajo Rusi prodreti v območje med mestoma in ustvariti izhodišča za nadaljnje napade. Po navedbah ukrajinske vojske se rusko napredovanje med tema mestoma že upočasnjuje, medtem ko so prejšnji poskusi prodora z drugih smeri zastali. Največji ruski premik v zadnjih tednih se je zgodil zahodno od Pokrovska v tako imenovani novopavlivski smeri. Vas Novopavlivka je po umiku ukrajinskih sil postala novo obrambno središče.
Vojaški analitik Konstantin Mašovec je opozoril, da je bila ruska operacija tam za Ukrajince najnevarnejša, saj so se njihove obrambne linije sesule, kar je Rusiji omogočilo dnevni napredek tudi do deset kilometrov. Ruski vojaški blogerji so celo trdili, da so njihove enote prvič od začetka invazije dosegle regijo Dnipropetrovsk.
Ukrajinska vojska te trditve zanika. Po njihovih podatkih je majhna ruska skupina vstopila v eno od vasi zgolj zato, da bi se fotografirala z rusko zastavo, nato pa so jih ukrajinske sile hitro eliminirale. Inštitut za proučevanje vojne pa opozarja, da ruske sile v tem območju še vedno delujejo. Ukrajinski bojnik je dodal, da to območje nima večje strateške vrednosti za Ruse in da so njihovi napadi tam bolj politično motivirani. Napredovanje bi sicer koristilo propagandi, a zahteva sredstva, ki so trenutno zavezana napadom na Pokrovsk in Konstantinivko.
Ukrajinske sile so pod vse večjim pritiskom. Ruski droni poskušajo preseči njihove oskrbovalne linije in jim preprečiti dostavo hrane, municije, evakuacijo ranjencev in rotacijo enot. Po besedah enega ukrajinskega narednika več ne morejo uporabljati poti, ki so jih še pred dvema mesecema. Geran-droni lahko letijo več sto kilometrov in ciljajo celo območja, ki so bila doslej razmeroma varna. Njihov namen je ne le uničiti obrambne položaje, temveč tudi ustrahovati prebivalstvo. Sistematično napadajo civilne zgradbe, da bi spodkopali moralo in zaupanje v ukrajinsko sposobnost obrambe.
Medtem ko je ukrajinski vojak dajal izjavo za BBC, je pogovor prekinila eksplozija dronov. Kmalu zatem so poročali o zadetku stanovanjske stavbe. Kasneje so potrdili, da je vojak preživel.
Polomom pred lastnim narodom seveda.
Putin je na oblasti zato, ker tako hoče ruski narod.
Enako Vučić, Orban in mogoče tudi AFD.
Tako je razmišljal njegov idol Adolf, ko je očaral Nemce do te mere, da so ponoreli zanj.