Odločitev Američana Roberta Francisa Prevosta, da za svoje papeško ime izbere Leon XIV., po mnenju strokovnjakov nakazuje, da bo njegov pontifikat družbeno angažiran. Vatikanski tiskovni predstavnik Matteo Bruni je v četrtek novinarjem povedal, da ime, ki si ga je izbral novi papež, jasno kaže na družbeni nauk Cerkve.
BO NOVI PAPEŽ DRUŽBENO ANGAŽIRAN VODITELJ? Na to nakazuje izbira imena
Svet
Prejšnji papež Leon - Leon XIII., ki je katoliško cerkev vodil med letoma 1879 in 1903 - je bil odločen zagovornik pravic delavcev. Najbolj znan je po tem, da je v encikliki obsodil koncentracijo industrije in trgovine v rokah peščice, ki izkorišča delavski razred. V njegovi encikliki Rerum novarum (Nove stvari) iz leta 1891 je viden socialni pečat, je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal vatikanist Francois Mabille.
Izbira imena Leona XIV. po njegovih besedah nakazuje, da se bo družbena angažiranost znova v ospredju, in sicer v povezavi s posledicami globalizacije in tudi širšimi družbenimi vprašanji, kot je umetna inteligenca.
Nekdanji direktor Inštituta za politične raziskave in katoliške študije na Ameriški katoliški univerzi Stephen Schneck pa je za spletni medij Politico dejal, da je doktrina Leona XIII. ustvarila tisti del cerkve, ki podpira varovanje okolja, rasno pravičnost in bolj demokratičen pristop. "Mislim, da je zelo dobra izbira za svet, v katerem je avtoritarnost v porastu," je ocenil.
Papež Leon Veliki je bil prvi, ki je nosil to ime. Znan je bil po tem, da je hunskega vojskovodjo Atilo odvrnil od napada na Rim, bil pa je tudi teolog in intelektualec, ki je pomagal oblikovati krščansko doktrino.
Že leta 2013, ko je bil za papeža izvoljen Argentinec Jorge Bergoglio, so številni ugibali, da bi lahko izbral papeško ime Leon, a se je kot prvi odločil za ime Frančišek v poklon svetemu Frančišku Asiškemu.
Že z izbiro imena je Leon XIII. nakazal, da bo drugačen od svojega predhodnika, po drugi strani pa mu bo podoben v tem, da se bo zavzemal za solidarnost in ljudi z obrobja družbe, kar je izpostavil tudi v svojem prvem nagovoru v vlogi papeža. "Očitno ne bo enak, vendar bo nadaljeval Frančiškovo tradicijo," je dejal Schneck.
Leon je sicer četrto najpogostejše ime za papeža. Največ papežev doslej je izbralo ime Janez.
Novi papež aktiven na družbenih omrežjih, tudi s političnimi izjavami
Prevost je izjemno aktiven na družbenih omrežjih. V svojih zapisih je bil doslej kritičen tudi do ameriškega predsednika Donalda Trumpa in podpredsednika ZDA JD Vancea, zaradi česar so z njegovo izvolitvijo na čelo Cerkve nezadovoljni konservativni Trumpovi podporniki.
Prvi papež, ki je leta 2012 začel tvitati pod imenom @Pontifex, je bil papež Benedikt XVI., Prevost pa je prvi, ki na položaj prihaja z dolgim seznamom objav na družbenih omrežjih.
V 14 letih, odkar ima račun na omrežju X, prej znanem kot Twitter, je Prevost po poročanju francoske tiskovne agencije AFP objavil več kot 400 sporočil, v katerih se je opredelil do številnih vprašanj, kot so rasizem, spolne zlorabe v Cerkvi, covid-19 in ruska invazija v Ukrajini.
Tako se je novi papež, ki ima ameriško in perujsko državljanstvo, denimo oglasil, ko je ameriški podpredsednik JD Vance predlagal, da bi morali kristjani ljubiti svojo družino, sosede, skupnost in sodržavljane - v tem vrstnem redu. "JD Vance se moti. Jezus od nas ne zahteva, da razvrščamo svojo ljubezen do drugih," je tedaj še kardinal iz Chicaga zapisal na omrežju X.
Kritičen je bil tudi do Trumpove politike glede priseljevanja. Med drugim je na svojem profilu objavil članek iz leta 2017, v katerem so omejitve priseljevanja označene za temno uro ameriške zgodovine in opuščanje ameriških vrednot.
Konservativni podporniki Trumpovega gibanja Naredimo Ameriko spet veliko (Make America Great Again - MAGA) so se na izvolitev Prevosta za novega papeža v četrtek odzvali z nezadovoljstvom. "Je proti Trumpu, proti MAGA, za odprte meje in popoln marksist kot papež Frančišek," je na omrežju X zapisala spletna vplivnica Laura Loomer, ki je znana po privrženosti Trumpu in teorijah zarote.
"Papež Leon XIV.: registrirani čikaški republikanec in borec za življenje ALI globalist za odprte meje, ki je bil postavljen kot protiutež Trumpu?" pa je objavil desničarski aktivist Charlie Kirk.
V svojih objavah na družbenih omrežjih je Prevost tudi zagovarjal ukrepe proti duhovnikom, ki so spolno zlorabljali otroke. "Če ste žrtev spolne zlorabe s strani duhovnika, to prijavite," je leta 2019 dejal za perujski časnik La Republica. Dodal je, da zavrača prikrivanje spolnih škandalov, in se zavzel za pomoč žrtvam zlorab.
Tudi sam se je sicer znašel pod plazom kritik v zvezi s prikrivanjem spolnih zlorab.
Ameriška organizacija Survivors Network of Those Abused by Priests (SNAP) mu v izjavi za javnost očita, da v času, ko je služboval v Peruju, ni raziskal primerov domnevnih zlorab. V odprtem pismu, naslovljenem na papeža Leona XIV., je organizacija pozvala Svetega očeta k odločnemu ukrepanju v prvih 100 dneh pontifikata, vključno z ustanovitvijo komisije za resnico in odškodninskega sklada za izplačilo odškodnin žrtvam, poroča britanski BBC.
Škofija Chiclayo v Peruju, ki jo je Prevost vodil med letoma 2015 in 2023, zanika, da bi bil vpleten v kakršne koli poskuse prikrivanja spolnih zlorab.