Ponoči so Obalo zajeli močni nalivi. Tako je v osmih urah v Kopru padlo skoraj 110 litrov dežja na kvadratni meter, v Portorožu 90 litrov, v naselju Zupančiči pa kar 140 litrov dežja. Meteorne vode poplavljajo določene predele, voda povzroča težave voznikom zaradi zalivanja cestišč. Obilno deževje je poplavilo kar nekaj cest in kleti, sprožilo se je nekaj plazov. Trenutno so se padavine na območju Kopra in celotne Istre nekoliko umirile, niso pa še upadli vodostaji rek in potokov. Po zadnjih podatkih je na terenu več kot 80 gasilcev, ki so opravili že več kot sto intervencij.
RAZMERE V SLOVENSKI ISTRI SE POSTOPOMA UMIRJAJO: Več kot sto intervencij gasilcev; najbolj kritična ostaja Badaševica (FOTO, VIDEO)
Koper
Ponoči je bilo največ dežja na zahodu države, kjer je padlo večinoma okoli 20 mm padavin. Po poročanju Agencije RS za okolje (ARSO) se je padavinski pas vzpostavil nad slovensko Istro. Spremljajo ga močnejši nalivi. "V zadnje pol ure smo močnejši naliv izmerili na postaji v Kopru, padlo je 23 mm dežja," so zapisali.
Gasilci Gasilske brigade Koper so že od jutra na terenu, v teku je več intervencij zaradi zalivanja objektov. Po zadnjih podatkih je na terenu več kot 80 gasilcev, ki so opravili že več kot sto intervencij. Večinoma gre za prečrpavanja vode, tudi iz objektov in kleti, ter saniranje posledic plazov.
V Kopru so razmere najbolj kritične ob Badaševici, v katero se iztekajo meteorne vode in ki ponekod že prestopa bregove. V nevarnosti so predvsem področja Ulice 15. maja, Šmarske in Šalare.
Deževni pas je piranski občini sprva prizanesel; intervencije gasilcev so se začele po 9. uri. Do 13. ure so morali intervenirati enajstkrat.
Kot so zapisali na Neurje.si, se trenutno ob vplivu jugozahodnih vetrov obnavlja širok pas padavin, ki se razteza od Piranskega zaliva pa vse do Zasavja. Šele ponoči bo veter zaradi ciklona, ki se bo še poglobil, spremenil v južno smer.
Kot še poročajo, so samodejne postaje v slovenski Istri že zabeležile preko 60 litrov dežja.
Medtem je ARSO sporočil, da nad severnim Jadranom še vedno nastajajo nove nevihte, ki potujejo z jugozahodnimi vetrovi proti osrednji Sloveniji in naprej.
Od 9. ure do 9.30 je na postaji Letališče Portorož padlo 21.3 milimetrov. "Od začetka padavinskega dogodka včeraj zvečer je na postaji Letališče Portorož padlo največ dežja, 98.4 mm," navajajo. Ob tem opozarjajo, da je možno zastajanje padavinske vode in naraščanje hudourniških vodotokov.
Razmere se zaostrujejo tudi na Škofijah, do koder poročajo o poplavljanju; voda naj bi na nekaterih mestih segala več kot pol metra visoko.
Regijski center za obveščanje Koper (URSZR) v svojem sporočilu navaja, da so gasilske in druge intervencijske službe na terenu, kjer pomagajo odpravljati posledice poplav in plazov. Največ intervencij je v koprski občini. Prebivalce prosijo, da se ne izpostavljajo nevarnostim, da poskrbijo za svojo varnost in če je potrebno, zaščitijo premoženje. Na številko 112 naj se obrnejo le, če je ogroženo življenje, saj je številka zelo obremenjena.
Zaradi naraslega potoka, ki je grozil, da bo prestopil breg, so iz vrtca Šalara dopoldne poklicali starše, naj pridejo po otroke, je poročala TV Slovenija. Zgodaj zjutraj je bilo kritično tudi v vrtcu v Bertokih, do katerega se starši niso mogli prebiti. Ker je bil vhod zalit, so iz vrtca poklicali gasilce, ki so ob pomoči komunalne službe pomagali odmašiti jaške. Voda je tako lahko odtekla, je za televizijo povedala ena od vzgojiteljic.
Po besedah vodje Medobčinske službe za zaščito, reševanje in varstvo okolja s sedežem v Kopru Igorja Rakarja so se trenutno padavine na območju Kopra in celotne Istre nekoliko umirile, niso pa še upadli vodostaji rek in potokov. "Trenutno je najbolj kritično v Šalari, zelo visoka je tudi Badaševica, ki sega vse do vrha protipoplavnih nasipov, tako da rezerv več ni," je dejal za STA. Najbolj se bojijo, da bi lahko ob nadaljnjih padavinah reka še naraščala. Plima je namreč še vedno visoka, zaradi česar voda iz reke ne more tako hitro odtekati v morje.
Koprski župan Aleš Bržan je na družabnem omrežju zapisal: "Vsakdo naj poskusi zavarovati svoje premoženje, če je mogoče preventivno (nabava vrec, peska ipd.), saj se taki dogodki ponavljajo. Center za zaščito in resevanje obremenjujte predvsem, ko so ogrožena živijenja." Kot je še zapisal, naj v sklopu projektiranja protipoplavnih ukrepov lastniki parcel dajo ustrezna soglasja, da se bodo ukrepi lahko tudi izvedli. "Če so poplavijene ceste, je to manjši problem, kot če so to hiše, zato se ne obremenjujte toliko s cestami in ne silite nanje sredi naliva, če to ni res nujno, ker samo dodatno obremenjujete ostale. Zdrava pamet in preventiva rešijo veliko," je še zapisal koprski župan v svoji objavi.
Komentiraj
Torej na kratko: komunala in cpk ne opravljajo svojega dela kot bi morali!
Vzemi cvetlični lonec z zemljo in vanj nalij vodo. Zapiši ugotovitev.
V drugem poizkusu na ta isti lonček postavi podstavek in nalij nanj isto količino vode.
Primerjan rezultate obeh preizkusov in si zapomni ugotovitev.
Lahko jo pa deliš z ostalimmi na Regionalu.
ampak tudi čiščenje jaškov - ne vem kako je v kopru, ampak zadnjič po izoli je bilo videti jaške in oddtoke vse polne iglic in listja... človek se vpraša...
Lahko pa se zarečeš k empiričnim poskusom.
Je pa tudi res, da odvajanje meteornih vod ni urejeno kot je potrebno. Tudi na novih odsekih so cevi premajhne in že na tretji luknji voda bruha nanesto, da bi jo požirale. Prav tako bi mora buti rešerke jaškov oblikovane tako, da bi imele reže tudi vertikalno v robniku (zaradi tega jih listje ne zamaši).
Je pa definitivno preveč pozidav in nepropustnih površin po slemenih šavrinskega gričevja. Voda pa seveda po koronah v dolino.
Se še spomnite prispevka o prebivalcih pod šmarsko cesto in izjav DRSC?