Slovenski turistični biser brez uradnega kopališča? Nič več. Piran je pridobil uradno določena kopalna območja. To so Rt Punta, Fornače, območje pod Turistico, Rt Seča ter del območja Fiese.
POMEMBEN PREBOJ: Piran pridobil uradno določena kopalna območja
Piran
Kljub temu da je ena najbolj prepoznavnih turističnih destinacij na slovenski obali, Piran do sedaj ni imel uradnega kopališča. To pa se je zdaj spremenilo. "Piran se je doslej kljub svoji turistični prepoznavnosti na državni ravni formalno štel za območje brez uradno določenih kopališč. S prizadevanji lokalne skupnosti in ob razumevanju pristojnega ministrstva pa je bil dosežen pomemben preboj, uredba je bila dopolnjena, Piran pa umeščen na seznam območij s kopalno vodo," so nam pojasnili na občini.
S sprejetjem sprememb uredbe o upravljanju kakovosti kopalnih voda je Piran pridobil uradno določena kopalna območja. Na občini pravijo, da "gre za pomemben korak naprej pri upravljanju prostora ob morju, vendar pa ta območja ne pomenijo vzpostavitve naravnega kopališča v pravno-formalnem smislu".
Vlada je sprejela odločitev in razširila seznam kopalnih območij na piranskem območju. To so Rt Punta, Fornače, območje pod Turistico, Rt Seča ter del območja Fiese.
Zanimalo nas je tudi, kakšne konkretne spremembe torej prinaša pridobitev statusa uradnega kopališča za občane in obiskovalce, ali bo to vplivalo na kakovost infrastrukture in ali bo kopališče javno ali bo podeljena koncesija zasebnemu upravljavcu, kot je to denimo urejeno v Portorožu. Na piranski občini odgovarjajo, da so nova kopalna območja dostopna vsem pod enakimi pogoji, kar pomeni, da bodo tako občani kot obiskovalci lahko uživali v urejenih in nadzorovanih območjih kopanja.
"Pridobitev statusa kopalnih voda odpira tudi možnosti za nadaljnje izboljšave infrastrukture in kakovostnejše upravljanje prostora. O morebitni podelitvi koncesij bo odločeno v prihodnje, v skladu z zakonodajo in lokalnimi potrebami," so še zapisali.