Tunizija je kot prva država na svetu sprejela zgodovinsko odločitev o popolni prepovedi lova na hobotnice. Ukrep je odgovor na drastičen upad populacije hobotnic v Sredozemlju zaradi prekomernega ribolova, podnebnih sprememb in uničenja habitatov. Pred to odločitvijo je država že uvajala sezonske omejitve in zaščitne ukrepe, a so bili zaradi kršitev in nezakonitega ribolova neučinkoviti. Popolna prepoved naj bi omogočila okrevanje populacije, zaščitila morske ekosisteme in dolgoročno zagotovila preživetje ribiških skupnosti.
PRVA DRŽAVA NA SVETU PREPOVEDALA LOV NA HOBOTNICE: "Tem inteligentnim bitjem grozi popolno izumrtje"
Svet
Tunizija je postala prva država na svetu, ki je prepovedala lov na hobotnice za zaščito morskih ekosistemov. Ta odločitev je namenjena zaščiti populacije hobotnic v Sredozemskem morju, ki je zaradi prekomernega ribolova, podnebnih sprememb in propadanja habitatov drastično upadla, poroča morski.hr.
Hobotnica ima v Tuniziji pomembno kulturno in gospodarsko vlogo, vendar pa se je ulov hobotnic v zadnjih letih drastično zmanjšal s povprečnih 35.000 ton letno v obdobju 2008 - 2018 na manj kot 3.500 ton v letu 2021. Pred to popolno prepovedjo je Tunizija izvajala sezonske prepovedi in stroge predpise, med drugim prepoved lovljenja hobotnic, lažjih od enega kilograma, da bi se omogočilo vsaj eno razmnoževanje posamezne živali. Kljub tem ukrepom so nezakonit ribolov in nespoštovanje pravil še naprej ogrožali populacijo hobotnic.
Popolna prepoved, ki jo je napovedalo tunizijsko Ministrstvo za kmetijstvo in ribištvo, ima cilj omogočiti obnovo populacije hobotnic, zagotoviti ekološko ravnovesje in ohraniti morsko biotsko raznovrstnost. "Tem inteligentnim in za morsko biotsko raznovrstnost izjemno pomembnim bitjem grozi popolno izumrtje in naša dolžnost je, da jih zaščitimo," so sporočili iz tunizijskega ministrstva.
Okoljevarstveniki in znanstveniki so prepoved pozdravili kot pogumen in nujen korak. Dopolnjuje obstoječa prizadevanja v boju proti nezakonitemu ribolovu, kot je uničujoči ribolov z vlečnimi mrežami po morskem dnu, ki je uničil ključna morska življenjska okolja, kot so podmorski travniki. Tunizijska odločitev postavlja precedens za druge sredozemske države, ki se soočajo s podobnimi izzivi.