TO SO URSULINE AFERE: Vse več kritikov zahteva odgovornost 'prve dame' EU

Svet

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se v zadnjih tednih znova sooča z naraščajočimi kritikami, potem ko so v javnosti odmevale obtožbe o netransparentnem vodenju, domnevnem klientelizmu in nepravilnostih pri sklepanju pogodb. Medtem ko se v nekaterih evropskih prestolnicah krepijo pozivi k večji odgovornosti vodstva komisije, je von der Leyenova zavrnila očitke kot neutemeljene ali politično motivirane.

Afera "Pfizergate" znova v ospredju

Največ pozornosti še vedno priteguje t. i. "Pfizergate", afera, ki sega v čas pandemije COVID-19, ko naj bi von der Leyen osebno vodila pogajanja s Pfizerjem glede nakupa skoraj dveh milijard odmerkov cepiva, v skupni vrednosti več deset milijard evrov. Ključno vprašanje ostaja način pogajanj, ki so po navedbah več virov potekala mimo običajnih postopkov, kar je sprožilo pomisleke glede transparentnosti.

Afera se je znova razplamtela po razkritju, da so bila besedilna sporočila, prek katerih naj bi potekali nekateri ključni pogovori s Pfizerjem, pozneje izbrisana. Izginila so tudi zasebna sporočila, povezana z njenim možem, zdravnikom in vodjem biotehnološkega podjetja, ki je povezano s farmacevtsko industrijo.

Primer trenutno preiskujejo Evropski varuh človekovih pravic, Evropsko javno tožilstvo in belgijsko sodišče, kjer je proti von der Leyen vložena tudi tožba zaradi domnevne finančne škode belgijski državi. Ameriški časnik The New York Times pa je sprožil sodni postopek proti Evropski komisiji, ker ji ni bil omogočen dostop do omenjenih sporočil.

Kritike zaradi domnevnega klientelizma

Von der Leyenova se sooča tudi z očitki o političnem favoriziranju ob imenovanju nemškega poslanca Markusa Pieperja za posebnega odposlanca EU za mala in srednje velika podjetja. Kljub temu da sta bila po neuradnih informacijah v izboru dva kandidata z boljšimi ocenami, se je von der Leyenova odločila za Pieperja, sicer člana njene stranke CDU.

Imenovanje je povzročilo neodobravanje med poslanci in znotraj same komisije. Najostreje je ukrepal francoski komisar Thierry Breton, ki je septembra lani zaradi nestrinjanja z izbiro Pieperja odstopil.

Stare afere znova na površju

V luči zadnjih dogajanj so se v javnosti znova pojavile tudi stare obtožbe na račun von der Leyenove iz časa, ko je vodila nemško obrambno ministrstvo. Takrat so se vrstili očitki o spornem dodeljevanju milijonskih pogodb zunanjim svetovalcem brez ustreznih razpisov. Posebej odmevna je bila povezava z družbo McKinsey, kjer je zaposlena tudi njena hči.

Nekateri nemški poslanci so takrat opozarjali na oviranje preiskave, potem ko so bile iz von der Leyenovega službenega telefona izbrisane potencialno pomembne vsebine. Dogajanje, ki spominja na aktualno afero "Pfizergate", je tudi zdaj sprožilo ugibanja o vzorcu netransparentnega ravnanja.

Vpliv na podobo komisije

Obtožbe na račun von der Leyenove so še posebej občutljive v trenutku, ko komisija igra ključno vlogo pri usmerjanju več sto milijard evrov vrednih evropskih projektov, vključno s financiranjem vojaških zmogljivosti držav članic. Nekateri analitiki opozarjajo, da dolgotrajne preiskave in politične napetosti slabijo verodostojnost komisije ter zmanjšujejo zaupanje državljanov v evropske institucije.

Von der Leyenova: Kritike so neutemeljene

Predsednica komisije očitke zavrača in poudarja, da je pri vseh odločitvah spoštovala pravne in etične standarde.

Ne glede na to bo von der Leyenova, kot kaže, morala v prihodnjih mesecih pojasnjevati svoja ravnanja pred več evropskimi institucijami, kjer bo verjetno osrednja tema vprašanje odgovornosti in transparentnosti.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
đesnuhi |  20 .03. 2025 ob  15: 11
10
Na tej sliki pa ku Bram Stoker Dracula , ma je Gary Oldman lepši hahaha
Kaštelan |  20 .03. 2025 ob  13: 50
24
To babo pa še,Kallasovo bi bilo potrebno zapreti na zaprti oddelek psihiatrije in za čuvaje dati policaje.
hribi |  20 .03. 2025 ob  13: 27
24
Enkrat zdravila, sedaj orožje. Kako jo lahko odstavimo?