OPOZORILO AMERIŠKIH OBVEŠČEVALNIH SLUŽB: "Pripravljajo napad na jedrske objekte"

Svet

Nedavni obveščevalni podatki ZDA nakazujejo, da se Izrael pripravlja na vojaški napad na iranske jedrske objekte, kar bi lahko ogrozilo trenutne diplomatske napore administracije Donalda Trumpa. Po več poročilih ameriških uradnikov, ki so seznanjeni z najnovejšimi obveščevalnimi ocenami, bi takšna akcija predstavljala neposreden izziv Trumpovim poskusom, da z Iranom sklene nov dogovor o jedrskem programu. 

CNN, ki se sklicuje na več ameriških uradnikov, je včeraj poročal, da novi obveščevalni podatki kažejo, da se Izrael aktivno pripravlja na vojaški napad na iranske jedrske objekte. Obveščevalni podatki vključujejo prestrežene komunikacije in opazovanja gibanja izraelske vojske, kot so premiki zračnih municij in zaključek zračnih vaj, kar nakazuje, da bi lahko šlo za prihajajočo operacijo. Vir, seznanjen z zadevo, je CNN-u povedal, da Izrael nima dovolj kapacitet za popolno uničenje iranskega jedrskega programa brez ameriške pomoči, predvsem bomb, ki so potrebne za uničenje globoko zakopanih objektov.

NBC News v poročilu 19. maja poudarja, da Izrael ameriškim vojaškim uradnikom ni posredoval podrobnosti o svojem odzivu, kljub pogovorom o morebitni ameriški podpori preko obveščevalnih podatkov ali zračnih napadov. Pomanjkanje komunikacije le povečuje kompleksnost situacije, saj ameriški uradniki še vedno niso prepričani o končnih načrtih Izraela. Povečana skrb izhaja ne le iz priprav Izraela, temveč tudi iz javnih izjav višjih izraelskih uradnikov, kot navaja CNN, ki nakazujejo, da razmišljajo o taki potezi, da bi Iran prisilili k opustitvi bistvenih vidikov svojega jedrskega programa.

Paralelno s pripravami na vojaški napad se je administracija Donalda Trumpa angažirala v diplomatskih pogajanjih z Iranom, katerih cilj je doseči nov jedrski dogovor. NBC News poroča, da je visoki iranski uradnik, svetovalec vrhovnega voditelja Ali Khameneija, izrazil pripravljenost za podpis dogovora pod določenimi pogoji v zameno za ukinitev ekonomskih sankcij. Ta pogajanja, ki jih je olajšal Oman, so bila označena kot "obetavna" s strani Trumpovega posebnega odposlanca za Bližnji vzhod Stevea Witkoffa, vendar še ni bil potrjen noben končni predlog s Trumpovim podpisom.

Poročilo CNN poudarja napetost med temi diplomatskimi prizadevanji in morebitno vojaško akcijo. Ameriški uradniki se bojijo, da bi izraelski napad lahko ogrozil pogajanja, ki so zelo pomembna za stabilizacijo regije in mirno reševanje iranskih jedrskih ambicij. Obveščevalni podatki prihajajo v občutljivem trenutku, saj sta tako ZDA kot Iran predložila predloge, vendar napredek ostaja negotov.

Možnost izraelskega napada na iranske jedrske objekte nosi velike strateške posledice. Viri CNN poročajo, da bi takšna akcija lahko povzročila širšo destabilizacijo na Bližnjem vzhodu, povečala napetosti z Iranom in njegovimi podporniki ter morebiti pritegnila druge regionalne in globalne sile. ZDA, kot glavna zaveznica Izraela, bi se soočile s pritiskom, da se odzovejo, kar bi lahko zapletlo njihove lastne zunanjepolitične cilje.

NBC News je poročal, da bi ameriški napadi na iranske cilje lahko bili upravičeni kot obrambni, če bi ti napadi odstranili grožnje za ameriške zaveznike. Vendar pa še ni bilo sprejete dokončne odločitve, ali bodo ZDA dejansko izvedle te napade. Pomanjkanje usklajevanja med Izraelom in ZDA glede tega vprašanja povečuje tveganje napačnih izračunov in nezaželenih posledic. Izraelski voditelji razmišljajo o ciljanju iranske vojaške, obveščevalne in energetske infrastrukture, kar bi lahko sprožilo močno iransko maščevanje in še povečalo konflikt.

Strokovnjaki in uradniki so se opredelili glede resnosti situacije. Vir, seznanjen z ameriškimi obveščevalnimi podatki, je CNN-u povedal, da se je verjetnost izraelskega napada "zelo povečala v zadnjih mesecih", kar odraža spremembo izraelske strategije, saj so diplomatska prizadevanja zastala. Izjava iranskega vrhovnega voditelja Alija Khameneija, kot poroča CNN, da ne pričakuje, da bodo pogajanja z ZDA "dosegla zaključek", še povečuje skepticizem glede mirne rešitve.

Pristop administracije Trumpa, ki združuje diplomacijo in grožnje z ekonomskimi sankcijami, je v ostrem nasprotju z vojaškimi ukrepi, o katerih razmišlja Izrael. Ta nasprotja poudarjajo krhko ravnovesje med dialogom in grožnjami v regiji. Poročilo NBC News o pripravljenosti Irana, da se strinja s dogovorom pod določenimi pogoji, nakazuje morebitno pot naprej, vendar se rok za diplomacijo hitro izteka.

Novica o morebitnem izraelskem napadu na Iran podražila nafto 

Cene nafte so se v današnjem azijskem trgovanju nekoliko zvišale. Cena teksaške lahke nafte, ki bo dobavljena julija, se je do opoldneva po singapurskem času zvišala za 70 centov na 62,73 dolarja. Julijske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent pa so se podražile za 67 centov na 66,05 dolarja. Obe vrsti nafte sta se podražili za skoraj dva odstotka.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija