Glede zimskega turizma, vsaj smučarskega, na Bovškem zagotovo ne morejo biti zadovoljni, saj je smučišče Kanin samevalo že drugo zimo zapored. Bovški občinski svet je pred dobrim mesecem podprl predlog rusko-švicarskih vlagateljev za oživitev Kanina, v petih letih so v naše edino viskogorsko smučišče pripravljeni vložiti 105 milijonov evrov. Gre pa Bovčanom bolje s poletnim turizmom. Poleg gorništva je njihov največji adut reka Soča. Kot kaže bodo poskusili iztržiti še z ribolovom in kulinariko, za kar so nedavno prejeli nepovratna sredstva v skupni vrednosti 411.000 evrov.
PO ŽE DRUGI MRTVI SMUČARSKI SEZONI NA BOVŠKEM: Stavijo na še enega "turističnega konja" - ribe
Slovenija
Foto: Facebook Ribiška družina Tolmin
Poročali smo že, da družba Sončni Kanin, prodaja gondole tamkajšnje krožne kabinske žičnice. Infrastruktura na smučišču je dotrajana. Bovški občinski svetniki so predlog rusko-švicarskih vlagateljev podprli in jim dali polna pooblastila za pridobivanje vseh informacij, ki jih potrebujejo za obnovo Kanina. Nova žičnica naj bi bila postavljena do leta 2028.
A zdaj je pred vrati poletna sezona, ki v Posočje privablja ljubitelje hribolazenja in alpinizma, padalce, ljubitelje soteskanja, spustov po reki Soči s kajaki in kanuji, … Bovška občina je bila uspešna pri kandidaturi za pridobitev nepovratnih sredstev za dva projekta. Prvi je Okusi alpskih rek: trajnost, ribolovna kultura in kulinarična dediščina, v katerem sodelujeta še tolminska občina in tamkajšnja ribiška družina, Zavod za pospeševanje turizma Bohinj in tamkajšnja ribiška družina, ter Turistično društvo Kanal ob Soči.
Projekt je vreden 273.311,12 evra, upravičeni stroški znašajo 234.954,03 evra, odobrena vrednost sofinanciranja pa je 199.708,39 evra.
Drugi projekt je Hiša doživetij divje reke, ki ga bo občina izvedla v sodelovanju s Krajevno skupnostjo Kal-Koritnica. Vreden je 137.608,88 evra, upravičeni stroški znašajo 121.457,69 evra, odobrena vrednost sofinanciranja je 103.239,03 evra.
Kot pojasnjujejo na bovški občini bo projekt Okusi alpskih rek predstavil soško postrv in druge avtohotne ribje vrste (lipan, jezerska zlatovčica, potočna postrv, klen) ter delo ribičev in ribogojcev. Projekt Hiša doživetij divje reke pa bo namenjen aktivnostim za vključitev ribištva v lokalno in turistično ponudbo – delavnicam, izobraževanjem in promociji.
Ker so se projektu priključili Bohinjci, ne pa tudi kobariška občina, smo na bovško občino vprašali, ali postaja za to kakšen poseben razlog. Vprašali smo, od kod se bo financiral preostanek potrebnega denarja. Sicer bodo letos in prihodnje leto s pridobljenimi sredstvi organizirali Ribiški praznik v Kanalu, Festival soške postrvi in Festival muharjenja v Bohinju ter osem delavnic na temo ribištva, ribogojstva in gastronomije. Ker bodo izdali tudi brošuro o ribištvu in ribogojstvu v Julijskih Alpah, smo povprašali tudi o tem.
Že dolgo let je Posočje priljubljeno med ljubitelji divjih voda, zato nas je zanimalo še, koliko dovolilnic za samostojno plovbo prodajo letno in koliko znaša prihodek od prodaje. Pa tudi, ali se morda kažejo posledice zaradi velike aktivnosti na reki Soči v obliki onesnaževanja.
Na konkretno vprašanje, zakaj Občine Kobarid ni zraven, v Posoškem razvojnem centru niso odgovorili. Pojasnili so le, da se projekt Okusi alpskih rek izvaja na "celotnem območju. Na območju Bovec, Kobarid in Tolmin poteka Festival soške postrvi, ki svoje aktivnosti izvaja v vseh treh posoških občinah. Čeprav Občina Kobarid ni neposredno vključena pa Ribiška družina Tolmin izvaja aktivnosti tudi na tem območju. Ribiški praznik v Kanalu se izvaja v občini Kanal. Festival muharjenja pa v Bohinju".
So pa povedali, da bodo preostanek potrebnega denarja za projekt v višini 73.602,73 evra krili iz lastnih sredstev. Dogodki bodo brezplačni in se jih lahko udeleži vsakdo. V okviru Ribiškega praznika v Kanalu bo potekala likovna delavnica, v okviru Festivala soške postrvi pa delavnica z glino in rezbarska delavnica. "Sodelavci brošure so v Turizmu Bohinj, izdana bo 6000 izvodih in treh jeziki," dodajajo v Posoškem razvojnem centru.
V okviru promocijskega projekta Hiša doživetij divje reke bodo izdelali grafično podobo, maskoto, majice, razgledice, QR tablice in logotip, usposobili ribiča pripravnika, predstavili muharjenje in izdelavo vab, nadgradili spletno stran, …
In kako gre turizmu na divjih vodah? Kot so pojasnili v Medobčinski upravi občin Bovec, Kobarid, Tolmin in Kanal ob Soči, so lani prodali 9.658 dovolilnic, prihodek iz tega naslova pa je znašal 163.950,40 evra.