VELIKAN IZ MORSKIH GLOBIN PRI TRSTU: Skelet kita naj bi razstavili že na letošnji Barcolani (VIDEO)

Svet

Na območju tržaškega pristanišča ta teden poteka zahtevna akcija – strokovnjaki iz Miramarskega morskega rezervata skupaj s potapljači finančne policije iz morja na globini približno dvajset metrov dvigujejo ostanke 10-metrskega brazdastega kita. Ta se je avgusta lani zagozdil pod pomolom turističnega pristanišča pri Miljah, kjer je umrl.

Iz globin so na površje že uspešno prenesli velik del njegovega skeleta ter del čeljustnih filtrov. Te so pred kratkim iz varnostnih razlogov premestili pred obalo Miramara, da se ne bi izgubili.

V Grljanu so ostanke predali veterinarski službi Univerze v Padovi, kjer jih bodo strokovnjaki skrbno zbrali in sestavili v celoten skelet. Tako želijo kita simbolno 'oživiti' ter mu dati novo življenje kot znanstveni in izobraževalni eksponat.

Ambiciozen načrt predvideva, da bo delno obnovljeni skelet razstavljen že letos na priljubljeni regati Barcolana 2025. Po tem dogodku naj bi dobil stalno mesto v načrtovanem naravoslovnem muzeju, ki bo urejen v Starem pristanišču v Trstu.

Reševanje ostankov se bo nadaljevalo tudi v prihodnjih dneh, saj so prsne plavuti, glava in druge kosti še vedno na morskem dnu. Kmalu jih bodo dvignili na kopno. Večina mehkih tkiv je medtem že razpadla ali so jih pojedle morske živali, celotno kostno ogrodje pa je ostalo ohranjeno.

Ostanke brazdastega kita strokovnjaki Miramarskega morskega rezervata in potapljači finančne policije rešujejo iz morja (MIRAMARSKI MORSKI REZERVAT) Trieste, balenottera del Golfo: iniziato il recupero per la musealizzazione (AREA MARINA PROTETTA DI MIRAMARE) Več v članku/Vai all'articolo https://www.primorski.eu/trzaska/ostanke-brazdastega-kita-resujejo-iz-morja-video-HH1933090

Objavil/a PrimorskiD dne Četrtek, 17. julij 2025

Brazdasti kit (lat. Balaenoptera physalus) je druga največja žival na svetu – samice lahko zrastejo do 25 metrov – in največja stalno prisotna vrsta v Sredozemskem morju. Žal spada med ogrožene vrste. V severnem Jadranu ga redko opazijo – zadnjič so ga na Tržaškem, prav tako pri Miljah, opazili leta 2014.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija