Britanka Gill Riley je po uporabi injekcij za hujšanje, kupljenih preko spleta, doživela hud zdravstveni zaplet in zdaj opozarja druge, naj dobro premislijo, preden se odločijo za takšno metodo hujšanja.
HUDA REAKCIJA NA SHUJŠEVALNO INJEKCIJO: Mati štirih otrok opozarja na nevarnosti (FOTO)
Trendi
Gill Riley
43-letnica iz Warringtona v Angliji je septembra začela uporabljati shujševalne injekcije, ki jih je kupila od prijateljice, ta pa jih je pridobila prek spletne lekarne. Verjela je, da vsebujejo isto učinkovino kot znana zdravila za hujšanje, kot sta Ozempic in Wegovy.
Sprva je bila nad rezultati navdušena – v treh mesecih je izgubila skoraj 12 kilogramov in njena teža je padla s 78 na 66 kilogramov. A decembra so se začele težave. Sprva je simptome pripisala gripi, nato pa nenadoma izgubila zavest in bruhala kri. Našla jo je njen 11-letni sin, ki je poklical reševalce.
Huda podhranjenost in možna trajna poškodba ledvic
V bolnišnici so zdravniki odkrili, da trpi za hudo podhranjenostjo, kar je posledica delovanja injekcij, ki zavirajo apetit in upočasnjujejo prebavo. Poleg tega so ji diagnosticirali pljučnico, ki jo povezuje s oslabljenim imunskim sistemom zaradi injekcij, in opozorili, da obstaja nevarnost trajnih poškodb ledvic.
"Počutila sem se kot da bom umrla. Borila sem se, da ostanem pri zavesti," je povedala Riley. "Mame bi morale res dobro razmisliti, preden uporabijo ta zdravila – ni vredno tvegati življenja samo zato, da si videti vitkejši," piše Daily Mail.
Opozarjajo na nevarnost zlorabe
Rileyjeva je del vse večje skupine žensk, ki so utrpele resne zdravstvene zaplete zaradi uporabe shujševalnih injekcij, pridobljenih na nezakonit način.
Zdravniki opozarjajo, da se vedno več ljudi zateka k spletnim nakupom teh zdravil, pogosto brez medicinske potrebe, kar prinaša veliko tveganje za resne zaplete. Med drugim se je pokazalo, da jih nekateri kupujejo z lažnimi podatki o svoji telesni teži.
Nedavna raziskava britanskega časnika Mail on Sunday je razkrila, da je bilo v Združenem kraljestvu od začetka uporabe teh injekcij hospitaliziranih skoraj 400 bolnikov, nekateri z življenjsko nevarnimi zapleti.
Stranski učinki in tveganja
Čeprav so zdravila, kot sta Wegovy in Mounjaro, priznana kot preboj v boju proti debelosti, prinašajo številne možne stranske učinke, kot so slabost, bolečine v trebuhu, prebavne težave, bolečine v kosteh in celo povečano tveganje za raka ščitnice.
Podatki kažejo, da so jih nekatere lekarne izdajale celo mladoletnim osebam, kar odpira vprašanja o nadzoru nad uporabo teh zdravil.
Rileyjeva zdaj ostaja trdno odločena, da nikoli več ne bo uporabljala takšnih injekcij, in poudarja, da nihče ne bi smel tvegati svojega zdravja zaradi želje po hitrem hujšanju.