Miši po novem veljajo za rekorderje v gorah. V neprijetnih višinah čilskih Andov so znanstveniki ob robu vulkana Llullaillaco na nadmorski višini 6739 metrov potrdili obstoj kolonije miši. Kot so zapisali v ameriški znanstveni reviji Proceedings of the National Academy of Science, gre za najvišje živeče sesalce na zemeljski obli.
TI SESALCI SO REKORDERJI V GORAH: Živijo kar 2000 metrov nad mejo vegetacije
Svet

Doslej je bil rekorder himalajski zajec, katerega obstoj so potrdili na najmanj 5182 metrih nad morjem, kasneje pa naj bi bilo potrjeno tudi verodostojno pričanje o videnju tovrstnega zajca na višini 6130 metrov.
Znanstveniki zbrani okrog Jayja Storza z univerze v Nebraski v reviji pišejo, da smo doslej podcenjevali sposobnost sesalcev za prilagajanje na težke življenjske razmere v velikih višinah. Miši so se očitno prilagodile mrazu in majhni vsebnosti kisika v Andih.

A številna vprašanja ostajajo odprta. Miš z znanstvenim imenom phyllotis xanthopygus rupestris, ki je zelo razširjena v Patagoniji, živi namreč 2000 metrov nad mejo vegetacije in odprto ostaja tudi vprašanje, s čim se prehranjuje.
Komentiraj
Regional priporoča
Zadnje iz goriške
Več kronike
TRAGEDIJA NA LJUBLJANSKEM RINGU: Po silovitem trčenju v tovornjak umrla voznica
M.M.
-
26.6.2026 ob 16:19
PRI RDEČI LUČI JE POČILO: Voznik štirikolesnika je končal na izolski urgenci
M.U.
-
26.6.2026 ob 13:58
IZGUBIL NADZOR NAD VOZILOM: 19-letnik umrl po večkratnem prevračanju avtomobila
U.G.
-
26.6.2026 ob 13:57
BREZ GLAVE PRI BERTOKIH: Voznik krepko pretiraval, sledil je takojšen ukrep
M.U.
-
26.6.2026 ob 13:26
Več trendov
Novo iz Slovenije
NA TOLMINSKEM SE JE SMRTNO PONESREČIL PADALEC: Med letom se mu je zaprlo padalo
A.P.
-
danes ob 10:08
VAŠA KLIMA VAS LAHKO DRAGO STANE: Zaradi teh napak boste plačali več za elektriko
A.P.
-
danes ob 09:14
