V Pokrajinskem muzeju Koper se je včeraj začela 16. poletna šola Piranova. Letošnja tema Expanding Horizons: Odmevi dediščine v prihodnosti muzejev se osredotoča na dediščino kot dejavnika prihodnjega razvoja muzejev, ob tem bo spodbudila razmislek o identiteti, migracijah, multikulturalizmu in digitalizaciji. Potekala bo do 28. maja.
V KOPRU SE JE ZAČELA POLETNA ŠOLA: Udeleženci prihajajo iz kar 17 držav
Koper
Kot so zapisali organizatorji, je Piranova platforma, namenjena povezovanju strokovnjakov, raziskovalcev in študentov s področja muzeologije in kulturne dediščine z vsega sveta. Poletna šola ostaja zvesta svojim temeljnim vrednotam: sodelovalnemu učenju, prenosu znanja, izmenjavi izkušenj in spodbujanju inovacij. Udeležencem nudi priložnost, da s pomočjo predavanj, delavnic, diskusij in terenskega dela razvijajo specifične muzeološke kompetence ter gradijo mednarodne povezave.
Letošnja tema se osredotoča na razumevanje kulturne dediščine kot dejavnika, ki aktivno oblikuje prihodnost muzejev. Povezuje ključne izzive sodobne družbe - kulturno identiteto, migracije, multikulturalizem in digitalizacijo - ter odpira prostor za razmislek, kako se lahko preteklost kot "odmev" odrazi v sodobni muzejski praksi.
Sodelovali bodo predavatelji iz devetih držav, ki prinašajo raznolike poglede in bogate izkušnje s področja muzeologije, dediščinske interpretacije, digitalizacije in kulturnega aktivizma. Organizatorji med njimi izpostavljajo Dragano Lucijo Ratković Aydemir s Hrvaške, muzejsko svetovalko, specializirano za interpretacijo dediščine in razvoj kulturnih destinacij.
Izpostavljajo tudi Doriana Koci iz Albanije, zgodovinarja in nekdanjega direktorja Albanskega narodnega zgodovinskega muzeja ter poznavalca politične zgodovine in muzejske komunikacije. Jakob Parby z Danske je arheolog in strokovnjak iz Muzeja Koebenhavn, ki raziskuje urbane pripovedi in participativne pristope v muzejih, Malgorzata Waszczuk iz Poljske pa je predstavnica Muzeja zgodovine poljskih Judov, ki se osredotoča na raziskovanje in interpretacijo občutljive dediščine. Izpostavljajo pa še Giacoma Sferlazzo iz Italije, umetnika in aktivista ter soustanovitelja Muzeja migrantov na Lampedusi, ki dokumentira zgodbe migrantov skozi osebne pripovedi in umetnost.
View this post on Instagram
Letošnja poletna šola bo gostila udeležence iz kar 17 držav, med njimi iz Evrope, ZDA, Egipta in Savdske Arabije.
Mednarodno poletno šole muzeologije Piranova organizira Forum slovanskih kultur v sodelovanju z Evropsko muzejsko akademijo in Pokrajinskim muzejem Koper.