Hrvaška vlada je s seje v postopek sprejemanja poslala predlog sprememb Zakona o obrambi in Zakona o službi v oboroženih silah, s katerimi med drugim znova uvaja obvezno temeljno vojaško usposabljanje.
VOJAŠKI ROK NA HRVAŠKEM: Objavljene so kazni za tiste, ki se ne odzovejo
Svet
"Ti dokumenti so nujni, saj so se globalne varnostne razmere močno spremenile. Hrvaška je leta 2008 ukinila obvezno služenje vojaškega roka, zdaj pa z uravnoteženim in prilagojenim temeljnim usposabljanjem ustvarjamo pogoje, da mladi pridobijo veščine, ki jih generacije pred njimi niso imele. S tem krepimo moč hrvaške vojske," je dejal premier Andrej Plenković, poroča Index.hr.
Temeljno vojaško usposabljanje, t. i. vojaški rok, naj bi trajalo dva meseca in naj bi se začelo januarja 2026.
V vojaško evidenco se državljan Republike Hrvaške vpiše ob dopolnjenem 18. letu, na usposabljanje pa se ga napoti v koledarskem letu, ko dopolni 19 let. Izjemoma se lahko napotijo tudi kandidati, stari med 19 in 30 let. Po prejemu poziva mora nabornik opraviti zdravniški pregled, kjer se ugotovi njegova sposobnost za služenje. Če se ne odzove, policija prejme nalog za njegovo privedbo. Predvidena globa znaša med 250 in 1320 evri.
Ženske vojaškemu naboru niso podvržene, lahko pa se prostovoljno udeležijo usposabljanja, kar je eden od pogojev za zaposlitev v stalni vojaški službi ali služenje v rezervi.
1100 evrov nadomestila in možnost ugovora vesti
Dvomesečno usposabljanje bo potekalo v vojašnicah Knin, Slunj in Požega. Na leto naj bi ga opravilo do pet generacij oziroma približno 4000 nabornikov. Če bo zanimanje večje, bodo zmogljivosti povečali.
Naborniki bodo prejeli 1100 evrov neto mesečno ter imeli pokrite stroške prehrane, prevoza in dopusta. Usposabljanje se bo štelo v delovno dobo. Zaposlenim bodo delovne pravice mirovale in ne bodo smeli prejeti odpovedi. Nezaposleni, ki opravijo usposabljanje, bodo imeli prednost pri zaposlitvi v državni upravi in lokalnih skupnostih.
Tisti, ki se sklicujejo na ugovor vesti, bodo vojaško usposabljanje opravili v civilni obliki – bodisi v okviru Civilne zaščite Ministrstva za notranje zadeve bodisi v lokalnih skupnostih. Usposabljanje v Civilni zaščiti bo trajalo tri mesece in bo potekalo neprekinjeno, vsak dan. V lokalnih skupnostih pa bodo naloge, kot so požarna in civilna zaščita, urejanje okolja ter vzdrževanje javnih cest, potekale štiri mesece, pet dni na teden po osem ur na dan.
Tudi civilni naborniki bodo prejemali nadomestilo – v Civilni zaščiti približno 250 evrov mesečno (višino določi vlada). Imeli bodo plačano bivanje, prehrano in zaščitno opremo. V lokalnih skupnostih bodo prejeli le povračilo potnih stroškov. Med civilno službo bodo imeli pravico do zdravstvene zaščite in zavarovanja.
Usposabljanje (vojaško ali civilno) se lahko odloži do 29. leta zaradi študija ali za športnike, ki sodelujejo na velikih tekmovanjih. Zakon določa tudi posebne razloge za odlog, pogoje za oprostitev ali zavrnitev ter nepozivanje v službo.
Spremembe zakonov in dolgoročni razvoj vojske
Po novem bo mogoče v vojsko zaposliti tudi osebe z osnovnošolsko izobrazbo, če do konca prve pogodbe pridobijo srednjo. Dvignjena bo tudi starostna meja za ostanek v službi.
Pomembna novost je, da bo MORH vojakom, mlajšim od 45 let, ki nimajo rešenega stanovanjskega vprašanja, subvencioniral del obresti na stanovanjski kredit za nakup, gradnjo ali obnovo doma.
Vlada je sprejela Strategijo obrambe RH ter Dolgoročni načrt razvoja oboroženih sil do leta 2036. Glavne naloge ostajajo obramba suverenosti in prispevek k mednarodni varnosti ter pomoč civilnim organom – z večjim obrambnim proračunom.
"Naša vizija je močna vojska, ki prispeva k stabilnosti v okviru zveze NATO in EU, pa tudi samostojno," je povedal obrambni minister Ivan Anušić.