Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE je v sodelovanju s študenti 3. letnika Vizualne umetnosti in oblikovanja Pedagoške Fakultete Univerze na Primorskem v Mali Loži v Kopru 27. maja uradno odprl razstavo Lestena, ki bo na ogled do 5. junija.
V MALI LOŽI ODPRTJE 'LESTENE': Razstava bo na ogled do junija (FOTO)
Koper
Na odprtju je prisotne nagovorila izr. prof. dr. Polonca Lovšin, kuratorka in mentorica razstave, ki je predstavila sam koncept: "Gre za ustvarjalne ideje naših študentov, ki so jih razvili skupaj z raziskovalci iz InnoRenew CoE. Soočili so se z izzivom ponovne uporabe lesnih ostankov pri oblikovanju notranjih lesenih sten in oblikovali svoje koncepte, ki jih danes razstavljamo v obliki vzorcev. Študenti so eksperimentirali z različnimi tehnikami obdelave lesa, kot so stiskanje, brušenje in lomljenje, navdih pa so črpali iz optičnih iluzij in procesov, ki jih najdemo v naravi, kot so gobe, ki rastejo na drevesnih deblih, organsko preluknjane površine, postarano lubje in vidne letnice."
Štirinajst študentov je v parih, v obdobju osmih tednov, oblikovalo osem stenskih vzorcev velikosti 1x1 meter. Ela Weber, študentka 3. letnika programa Vizualne umetnosti in oblikovanje na UP PEF, je skupaj s Stefanie Kante zasnovala enega izmed vzorcev. Svoj izdelek je opisala takole: "Zasnovali sva ga z željo, da ujameva trenutek v naravi, ki ga danes pogosto spregledamo zaradi preobremenjenosti in hitrega življenjskega tempa. Predstaviti sva želeli jutranji gozdni sprehod in občutek miru, ki ga prinese opazovanje rose, kako kaplja po gobicah na deblu."
Izr. prof. dr. Michael Burnard, namestnik direktorice v InnoRenew CoE, je na dogodku poudaril: "Z uporabo manj izkoriščenega lesa in lesnih ostankov so študenti razvili inovativne koncepte sten, ki odražajo načela Novega evropskega Bauhausa. Pokazali so, kako lahko z ustvarjalnim in interdisciplinarnim pristopom povežemo trajnosti razvoj, umetnost in znanost."
Obiskovalce razstave vabimo, da se pridružijo mednarodni raziskavi tako, da izpolnijo anketo o doživljanju lesa, ki je na voljo tukaj: https://nettskjema.no/a/525863#/page/1 (v angleščini). Razstava je namreč del projekta WoodStock (GA #101181021), širše raziskovalne pobude, ki na novo premišlja vlogo manj izkoriščenega lesa v trajnostni arhitekturi. To je ena od aktivnosti soustvarjanja v okviru Živega laboratorija WoodStock na InnoRenew CoE, ki ustvarja inovacijsko okolje, v katerem potekajo poskusi za reševanje družbenih izzivov in razvoj inovativnih rešitev v realnem okolju.
Več informacij o projektu WoodStock.