Zaposleni v Marjetici Koper so se obrnili na predsednika vlade Roberta Goloba z odprtim pismom, v katerem ga opozarjajo na dogajanje v Kopru glede načrtovane ustanovitve javnega holdinga. Posebej izpostavljajo politično-kadrovske vpliv posameznikov, ki naj bi v prihodnjem holdingu zasedali ključne funkcije. Pri tem navajajo svetovalca župana Marinka Hrvatina, poslanko Tamaro Kozlovič, podžupanjo Matejo Kozlovič Hrvatin, Matjaža Čoka, Andreja Pucerja in druge. Goloba pozivajo, da ukrepa in prepreči uresničitev praks, ki vodijo v "netransparentno upravljanje javnih sredstev in kadrovske zlorabe".
"TE KRAJE IN KORUPCIJE NE BOMO MIRNO GLEDALI": Delavci Marjetice pisali premierju Golobu
Koper
Kot navajajo zaposleni v pismu, ki so ga naslovili na predsednika vlade Roberta Goloba, je Mestna občina Koper (MOK) aprila 2025 preko zunanje finančne institucije naročila izdelavo ocene vrednosti podjetja Marjetica Koper, z referenčnim datumom 31. december 2024. Ocenjevanje poteka v okviru priprave na ustanovitev novega javnega holdinga, katerega stoodstotni lastnik naj bi bila MOK.
Model, ki ga MOK zasleduje, naj bi temeljil na primeru Javnega holdinga Maribor in predvideva združitev Marjetice Koper (94,05 % last MOK), Rižanskega vodovoda Koper (51,87 % last MOK), Javnega zavoda za šport MOK ter v prihodnje še dodatno ustanovljenih podjetij za gradbeništvo in upravljanje sončnih elektrarn. Po njihovih informacijah sta župan MOK Aleš Bržan in njegov svetovalec Marinko Hrvatin že obiskala Javni holding Maribor in pridobila vso potrebno dokumentacijo za prenos tega modela v Koper.
V okviru novega holdinga naj bi iz matičnih podjetij izločili ključne podporne službe, kot so pravna, kadrovska, finančno-računovodska, služba za javna naročila, informatika ter službe za razvoj in investicije. Zaposleni, ki bi bili preneseni v novo entiteto, bi morali skleniti nove pogodbe o zaposlitvi, čeprav bi pogosto opravljali enake ali primerljive naloge kot doslej. Hkrati je župan MOK že javno napovedal možnost prerazporejanja kadrov med podjetji znotraj holdinga.
Uprava holdinga naj bi bila veččlanski organ, imenovan s strani MOK, nadzorni svet pa naj bi sestavljalo šest članov, prav tako imenovanih iz občinske kvote, skupaj z najmanj tremi člani revizijske komisije. Nadzorni sveti posameznih družb znotraj holdinga, npr. Marjetice Koper, naj bi sicer ostali, vendar njihova funkcionalna vloga ne bo več imela dodane vrednosti.
Aleš Bržan
Ob tem se po besedah zaposlenih porajajo vprašanja o namenu in smiselnosti tovrstne reorganizacije. "Če bi bilo resnično v interesu racionalizirati poslovanje javnih podjetij, bi pričakovali ukrepe za odpravo obstoječih slabih praks, ki jih mediji že dlje časa razkrivajo – od nesorazmernih izplačil zunanjim odvetniškim pisarnam, do zaposlovanja na osnovi poznanstev in najemanja zunanjih izvajalcev kljub obstoječim internim zmogljivostim."
Kot še dodajajo, "to sicer nujno ne vodi v večjo učinkovitost in racionalnost poslovanja, temveč lahko pomeni tudi institucionalizacijo netransparentnosti". Prepričani so, da brez seznanitve javnosti glede predhodne celovite analize učinkov in alternativ tovrstna reorganizacija tvega izgubo strokovnosti, odgovornosti in neodvisnosti posameznih služb.
"Na podlagi znanih informacij sklepamo, da predlog za ustanovitev holdinga ni nov, temveč je rezultat večletne, postopne erozije stabilnosti in moči podjetja Marjetica Koper," so prepričani. To naj bi se odražalo tudi v poslovnih rezultatih: podjetje, ki upravlja z več deset milijoni evrov javnih sredstev, se zaradi slabega upravljanja trenutno sooča z negativnim finančnim stanjem.
Javni holding: projekt z političnim ozadjem?
Zaposlene skrbi tudi "planirano 'kadriranje' nekdanjega direktorja podjetja g. Davorja Briševca" na mesto svetovalca za investicije v kabinetu župana in ki naj bi imel pomembno vlogo pri oblikovanju strukture javnega holdinga. S strani župana je bil podan tudi okviren časovni načrt – holding naj bi bil ustanovljen do konca leta 2025, sedež pa naj bi imel na trenutni lokaciji Marjetice Koper.
Davor Briševac
V pismu nadalje navajajo, da so zaposleni v Marjetici Koper na zboru delavcev 13. maja izrazili zaskrbljenost in opozorili na različne informacije, povezane z ustanavljanjem holdinga. Tako se med zaposlenimi pojavljajo številna ugibanja o "politično-kadrovski motivaciji posameznikov", ki naj bi v prihodnjem holdingu zasedli ključne funkcije; pri tem se omenjajo svetovalec župana Marinko Hrvatin, poslanka Tamara Kozlovič, podžupanja Mateja Kozlovič Hrvatin, Matjaž Čok in Andrej Pucer, ki se ga omenja kot potencialnega direktorja holdinga.
Marinko Hrvatin
Zahteva po razkritju predvidenih kadrov
Zaposleni zahtevajo razkritje vseh predvidenih kadrovskih rešitev in vključitev predstavnikov delavcev v razprave o organizacijski prihodnosti podjetij. Zaskrbljenost dodatno stopnjuje informacija, da naj bi nedavno spodletelo imenovanje Danijela Pavliča – trenutno zaposlenega v Rižanskem vodovodu – na mesto direktorja Marjetice predstavljalo "neposreden katalizator" za pospešeno ustanovitev holdinga.
"Zaposleni smo v tem primeru pripravljeni ukrepati, vključno z javnimi protesti, saj bi bilo morebitno imenovanje dojeto kot politično motiviran korak brez upoštevanja interesov podjetja in zaposlenih." Matjaž Čok je medtem že odstopil iz nadzornega sveta, a njegovo povezavo s ključnimi akterji ocenjujejo kot še vedno relevantno.
Mateja Kozlovič Hrvatin
Družinske in politične povezave ključnih akterjev
Izpostavljajo tudi sejo občinskega sveta MOK 10. julija, na kateri bo obravnavan predlog za imenovanje novih članov nadzornega sveta Marjetice Koper. Namen te točke naj bi bil predvsem ta, da se v nadzorni svet imenuje dva nova člana iz kvote Svoboda "oziroma posameznikov, povezanih s ključnimi akterji (z Marinkom Hrvatinom in prej omenjenimi), ki sodelujejo pri vzpostavitvi holdinga, kar bi omogočilo politično večino za uresničitev projekta holdinga", so prepričani.
Ob tem navajajo, da se je maja 2025 koprska Svoboda odzvala s sporočilom za javnost, v katerem so izpostavili, da ne podpirajo ukrepov, ki bi kakorkoli ogrozili pravice zaposlenih oziroma povzročili, da se zaposleni počutijo kot talci različnih političnih odločitev in zatrdili, da Hrvatin ni član Gibanja Svoboda in ni formalno povezan z njeno svetniško skupino. A zaposleni obenem navajajo, da vzbuja njegova družinska in politična povezanost s posamezniki, ki sodelujejo v procesih kadrovanja in odločanja v MOK, resne pomisleke o transparentnosti in nepristranskosti odločitev.
Podžupanja MOK Mateja Kozlovič Hrvatin je namreč njegova snaha. Po neuradnih informacijah naj bi bil Hrvatin tudi po odstopu ponovno svetovalec župana na področju sončnih elektrarn, svetovalec občine MOK pri projektu izgradnje drugega tira in spet glavni akter za ustanovitev javnega holdinga MOK.
Tamara Kozlovič
Poziv premierju in stranki Svoboda: Ne bomo tiho!
Predsednika vlade in Gibanja Svoboda Goloba opozarjajo na dogajanje v Kopru, ki po njihovem prepričanju močno odstopa od temeljnih vrednot, ki jih stranka zagovarja, zato ga pozivajo, da ukrepa in prepreči uresničitev praks, ki vodijo v netransparentno upravljanje javnih sredstev in kadrovske zlorabe.
Kot poudarjajo: "Te kraje in korupcije ne bomo mirno gledali." Kot še dodajajo, počnejo vse v skrbi, da bi šlo javno komunalno podjetje Marjetica Koper v pravo smer in pričakujejo transparentno delovanje s strani organov MOK.
"Zavedajte se, da bodo vaši odzivi in dejanja vplivali tudi na odnos volilne baze v Kopru do stranke Gibanje Svoboda, tako na lokalni kot nacionalni ravni. Koprska javnost je budna in povezana – več nas je, kot se morda zdi," zaključujejo.
MOK: Zaposleni želijo vplivati na izbor nadzornikov, kar ni v njihovi pristojnosti
V nadaljevanju objavljamo odziv Mestne občine Koper na odprto pismo zaposlenih v Marjetici Koper, ki smo ga prejeli danes ob 16.00:
"Občinski svet Mestne občine Koper je dolžan skupščini Javnega podjetja Marjetica Koper v imenovanje predlagati dva nova člana nadzornega sveta Javnega podjetja Marjetica Koper, d.o.o., ker je bil donedavni predsednik nadzornega sveta Aleš Buležan imenovan za direktorja podjetja, iz nadzornega sveta pa je odstopil Matjaž Čok.
Ocenjujemo, da želijo predstavniki zaposlenih v Marjetici s ponavljanjem in dopolnjevanjem že ovrženih teorij zarote v odprtem pismu predsedniku vlade neposredno vplivati na izbor novih nadzornikov, kar pa ni odločitev v njihovi pristojnosti. Zakonodaja predvideva, da odločitev o tem, kdo bo izvajal nadzor nad poslovanjem podjetja, sprejme ustanovitelj.
Stališče zaposlenih je zelo pomembno pri imenovanju uprave in veseli nas, da je bil novi direktor imenovan tudi z njihovo podporo.
Imenovanje novih nadzornikov je zakonska obveznost občine in ni povezano s predlogom o ustanovitvi javnega holdinga. Župan Mestne občine Koper je že večkrat poudaril, da takšen predlog potrebuje širše družbeno soglasje, ki ga v tej fazi skupnost še ni dosegla. Zato so trditve, da je odločitev o javnem holdingu že sprejeta, in celo napovedovanje datuma ustanovitve popolnoma neresnični."